0212 517 56 98 BİZE ULAŞIN
Mortakı.com

Doğum Taşları

Şubat Ayı Doğum Taşı: Ametist

Ametist şubat ayının doğum taşıdır. 25.000 yıl öncesinde bile insanların dekoratif olarak bu taşı kullandığı ortaya çıkmıştır. Bu neolitik çağdan beri ametistin insanlar tarafından kullanıldığını göstermektedir. Ametist taşı barış, mutluluk ve sevgiyi temsil eder. Taşın Yunanca anlamı sarhoş olmayan, sarhoşluktan koruyandır. O dönemde taşın zehirlenmeden koruduğu da düşünülmekteydi. Tarih boyunca birçok efsane ve hikayeyle ilişkilendirilen ametistin, akıl ve ruhu güçlendirdiğine inanılır. Kuvarts ailesinin mor üyesi, bilgelik ve cesarete ulaşma konusunda onu üzerinde taşıyan kişiye yardımcı olur. Sertlik derecesi 7’dir. Ametisti yüzük, küpe, kolye gibi takılarda kullanmak kötü duygulardan korunma ve sevgiye yönelmeye yardımcı olur.

Ocak Ayı Doğum Taşı: Garnet

Ocak ayı doğum taşı garnet, canlılık, tutku ve güven duygusunu ifade eder. Kırmızı, pembe, yeşil, turuncu, sarı renk yelpazesine sahip taş latince nar tanesi anlamına gelmektedir. Taşın kansızlık, kireçlenme ve romatizma hastalıklarına iyi geldiğine inanılır. Yüzük, küpe, kolye gibi takılarda kullanıldığında fiziksel ve zihinsel sağlığı iyileştirmeye yardımcı olur. Bu taş inanç, cesaret, sadakat ve güven simgesidir. 6,5 ile 7,5 arasında bir sertliğe sahiptir. Cazibeli ve zarif olmayı tercih edenler için güzel bir hediye olacaktır.

Şubat Ayı Doğum Taşı: Ametist

Ametist şubat ayının doğum taşıdır. 25.000 yıl öncesinde bile insanların dekoratif olarak bu taşı kullandığı ortaya çıkmıştır. Bu neolitik çağdan beri ametistin insanlar tarafından kullanıldığını göstermektedir. Taş, barış, mutluluk ve sevgiyi temsil eder. Taşın Yunanca anlamı sarhoş olmayan, sarhoşluktan koruyandır. O dönemde taşın zehirlenmeden koruduğu da düşünülmekteydi. Tarih boyunca birçok efsane ve hikayeyle ilişkilendirilen ametistin, akıl ve ruhu güçlendirdiğine inanılır. Kuvarts ailesinin mor üyesi, bilgelik ve cesarete ulaşma konusunda onu üzerinde taşıyan kişiye yardımcı olur. Sertlik derecesi 7’dir. Ametisti yüzük, küpe, kolye gibi takılarda kullanmak kötü duygulardan korunma ve sevgiye yönelmeye yardımcı olur. Taşın baş ağrısı, uykusuzluk ve dolaşım bozukluğu gibi hastalıklara karşı iyileştirici etkisi vardır.

Mart Ayı Doğum Taşı: Akuamarin

Akuamarin mart ayının doğum taşıdır. Latince anlamı deniz suyu olan taş, soluk mavi, yeşil ve koyu mavi renkleri barındırır. Beril ailesine ait bir taş olan akuamarin, lüksü mistizmi ve güzelliği temsil etmektedir. Eski denizciler için güvenli bir yolculuğun sırrı yanlarında akuamarin taşımaktı. Taş sakinlik, sempati, güven, uyum, beraberlik, barış cesaret huzur anlamına gelir. Stresi azaltma, ifade gücünü arttırma, kırışıklıkları önleme gibi bazı etkileri olduğu söylenmektedir. Takı olarak kullanıldığında boğaz ağrısı, şişkin bezler, tiroid problemleri, hormonal dengesizlikler, bağışıklık sistemi bozukluğu gibi birçok hastalığa iyi geldiğine inanılır. Brazilya, Nijeya, Madagaskar, Zambiya, Mozambik’de çıkarılmaktadır.

Nisan Ayı Doğum Taşı: Elmas

Elmas nisan ayının doğum taşıdır. Taş birlik, güven, sadakat ve özveriyi sembolize eder. Elmas nişan ve düğün yüzükleri için geleneksel bir taş olarak kabul edilir. İnanç, aşk, masumiyet, güzellik, berraklık ve saflığın temsilinin kadınlarıın en iyi arkadaşı olduğu söylenir. Pembe, yeşil, sarı, mavi, turuncu, kırmızı, mor, kahverengi, siyah, şampanya gibi birçok rengi içinde barındırır. Elmas sadece cazibeli güzelliği için değil çakraları dengelemek, yaratıcığı arttırmak gibi özelliklerinden dolayı da tercih edilmektedir. Taşın pisişik yetenekleri de arttırdığı söylenir. Uyum sağlama, birey ile ortam arasındaki dengeyi koruma ve stresi azaltma gibi vücudu iyi yönde etkileyen özellikleri olduğu söylenir.

Mayıs Ayı Doğum Taşı: Zümrüt

Zümrüt mayıs ayı doğum taşıdır. Yenilenmeyi, baharı ve gençliği temsil eder. Zümrüt kullananlara öngörü ve iyi şans getirir. Beril ailesine ait dört değerli taştan biridir. Sertlik derecesi 8’dir. Doğal büyüme ve uyumunda sembolü olan taş takı olarak sıkça tercih edilmektedir. Eski mısırdan beri kral ve kraliçeler tarafından kullanılan zümrüt, takı olarak kullanıldığında romantizm, huzur ve iletişim duygularını harekete geçirdiğine inanılıyor. Ayrıca koşulsuz sevgi ve iç mutluluk sağlama konusunda da oldukça etkili olduğu söylenmektedir. Pisişik rahatsızliklar, basiret ve denge geliştiren taş, kalp, akciğer, omurga ve kas rahatsızlıklarının tedavisinde iyi bir destekçi olarak bilinmektedir.

Haziran Ayı Doğum Taşı: İnci

İnci haziran ayı doğum taşıdır. Saflık, bilgelik ve masumiyet verdiğine inanılan inci, samimiyet ve dürüstlük taşı olarak da bilinir. İnciyi takı şeklinde kullananların üzerinde kişisel bütünlük, konsantrasyon ve bilgelik verirken sindirim rahatsızlıklarının tedavisine iyi geldiği söylenmektedir. Pek çok farklı kültürde sayısız hikaye ve efsaneye konu olan incinin olumsuz duyguları ortadan kaldırarak olumlu duygular oluşturduğu söylenmekle beraber, iyi şans getireceğine de inanılmıştır. Sanata yönelik zekayı ve sezgi gücünü arttırdığı düşünlen inci, samimiyeti ve iyi duyguları da güçlendirir.

Temmuz Ayı Doğum Taşı: Yakut

Yakut temmuz ayı doğum taşıdır. Sevgi ve tutkunun sembolüdür. Sahibine sağlık, bilgelik, zenginlik ve başarı verir. Korindon ailesinin bir üyesi olan yakut sadece kırmızı ve tonlarını barındırır. Bu taş gizemli özellikleri ve parlak renkleriyle ünlüdür. Duyuları uyandırma ve enerji düzeyini arttırma konusunda olumlu etkileri olduğu söylenmektedir. Mutluluk, sevgi, ilgi ve romantizm ile ilişkilidir. Yakut takmak refah, güç ve liderlik nitelikleri getirdiğine inanılır. Yüzük, küpe ve kolye olarak kullanıldığınızda ateş, enfeksiyon hastalıklarının tedavisinde iyi bir destekçi olarak kullanılır. Taş negatif enerjiyi silme gücü , tutku ve zenginlik için olumlu etkiler yaratmaktadır.

Ağustos Ayı Doğum Taşı: Peridot

Ağustos ayı doğum taşı Peridottur. Onur, koruma duygusu ve saflığı sembolize eder. Ayrıca sabır ve güven duygularını geliştirir. Sertlik derecesi 6,5 ile 7 arasındadır. Sarı ve yeşil tonlarını barındırır. Mısırlılar tarafından güneşin mücevheri olarak anılmaktadır. Taşın özelliği gece karanlığında da parlaması ve koyu yeşil bir renge bürünmesidir. Peridot refahı ve rahatlığı simgeler. Negatif enerjiye karşı sihirli güçlerinin olduğuna inanılmaktadır. Stresi azaltır, uyuşukluğu alır ve vücudu temizler. Sağlık açısından fay daları da bağışıklık sistemine, akciğer, safra kesesi, ülser gibi hastalıkların tedavisine yardımcıdır.

Eylül Ayı Doğum Taşı: Safir

Safir eylül ayı doğum taşıdır. Bilgelik taşı da denen safirin uzun tarihi bir geçmişi bulunmaktadır. Pembe, mor, beyaz, yeşil, sarı, turuncu gibi renkleri de bulunmasına rağmen en çok ilgi gören rengi mavi safirdir. Safir gizemli güçlere sahip güçlü taşlardan biridir. Aşk, cömertlik, ve sadakatin simgesi olan bu taş, ruhsal gelişim ve metafizik denge ile ilişkilidir. Safir gerginliklereve depresyona karşı koruma sağlar, kan hücrelerinde ki bozukluğunun tedavisinde iyi bir yardımcıdır.

Ekim Ayı Doğum Taşı: Opal

Opal ekim ayı burç taşıdır. Kişinin ruh halini yansıtan duygusal bir taştır. Beyaz, kırmızı, mavi, yeşil, sarı, turuncu, siyah gibi pek çok rengi içinde barındırır. Onun parlak olmayan rengi, sevgiyi temsil etmektedir. Ayrıca sevgi, sadakat, barış ile ilişkilidir. Özgürlük, kozmik bilinç, mistik vizyon geliştirme konularında etkilidir. Enfeksiyon ve ateş tedavisinde etkilidir.

Kasım Ayı Doğum Taşı: Sitrin

Sitrin kasım ayı burç taşıdır. Bu önemli taş doğada da bol miktarda bulunur. Renk tonları sarı ve kahverengidir. Refah, koruma, güç, istikrar anlamına gelen taş zenginlik ve sıcaklık göstergesidir. Diğer bir adının tüccar taşı olmasının sebebi de budur. Sitrin takı olarak takıldığında konsantrasyonu arttırır, depresyon ve fobileri önler. Sevinç, zevk, istikrar duygusunu güçlendiriken özgüveni yükseltir ve motivasyonu arttır.

Aralık Ayı Doğum Taşı: Turkuaz

Turkuaz aralık ayının burç taşıdır. Rengi mavi-yeşildir. Şans taşı olarak bilinen turkuazın bir diğer ismi de firuze taşıdır. Nazara karşı iyi geldiğine inanılan taş eşsiz rengi nedeniyle oldukça binlerce yıldır takı ve süs eşyası olarak kullanılmaktadır. Bilinci geliştirdiğine inanılan taşın tansiyona ve kalp hastalıklarına iyi geldiği söylenmektedir. Ayrıca konuşma ve yazı yoluyla ifade gücünü arttırdığına inanılmaktadır.