0212 517 56 98 BİZE ULAŞIN
Mortakı.com

En Gözde 100 Startup

Mortakı'da takılarınızı kendiniz tasarlayın. Kullanıcıların kişisel zevklerine göre internet üzerinde kendi takılarını tasarlamalarına imkan veren Mortakı, kişiselleştirilmiş iş modeliyle cirosunu ve kullanıcı sayısını giderek artırıyor.

"Girişimimiz 2012 yılının Ocak ayında kurulmasına rağmen biz asıl kuruluşumuzu Kasım 2012 olarak kabul ediyoruz. Başta kendi ekibimizin ürettiği ürünleri satışa sunarken, Kasım ayında tüm sistemimizi değiştirerek kullanıcıların kendi takılarını tasarlayabileceği kişiselleştirilmiş takı ve mücevher satışına başladık. Kullanıcılar Mortaki.com üzerinde 50 bin farklı kombinasyon seçeneği arasından kendi zevklerine göre takı tasarımı yapabiliyor. Aynı zamanda site üzerinde seçtikleri ürünlerin metallerini ve taşlarını seçerek kendi zevklerini yaptıkları tasarımlara yansıtabiliyor. Site üzerinden 26 farklı değerli taş ve 8 farklı materyal seçilebiliyor. Şirketimizi kurduktan sonra bir finansman desteği almadık ama çok fazla mentorluk desteği aldık. E-Tohum şirketiyiz, bunun dışında girişimcilik ekosistemindeki kişilerden mentorluk aldık. Türkiye'deki girişimci ekosisteminde Sina Afra'dan Emre Aydın'a sektördeki herkese ulaşabiliyorsunuz. Eğer sabırlıysanız hepsi sizinle tecrübelerini paylaşıp yol göstermeye çalışıyor. Tabii start-up ekosistemi çok yeni ve bu sistemde iki önemli sorun öne çıkıyor; finansman ve yetenek. Başta hem finansman bulmak hem de yetenekli, istekli, kaliteli ekip arkadaşı bulmak çok zor. Hala doğru insanları bulmanın çok zor olduğunu söyleyebilirim.

Kişiselleştirilmiş takı satışına başladığımızdan beri ciromuz ve üye sayımız her ay yaklaşık yüzde 10-15 arttı. Şu anda sitemizde bulunan ürünlerimizin sadece yüzde 50'si kişiselleştirilmiş takıdan oluşuyor ve satışlarımızın yüzde 80'i bu ürünlerden geliyor. Bu ürünlerdeki ortalama sepet fiyatı ise 124TL."

"Tüm modellerimizi kişiselleştirilmiş takı ve mücevhere döndürüyoruz. Kişiselleştirilmiş ürün satışının önemine son derece inanıyoruz. Gelecekte bu tarz ürünler daha çok tercih edilecek."

"Müşterilerimize hayallerindeki tek ve özel takıya ulaşma imkanı veriyoruz. Ürünlerini adım adım, taşından başlayıp materyaline kadar seçme imkanı sunuyoruz. Ayrıca bizimle iletişime geçerek ürün üzerinde istekleri doğrultusunda değişiklik de yaparak, müşterilerimize farklı bir deneyim yaşatıyoruz. Bunların dışında tamamen müşterinin hayali, amatör çizimi veya ürün fotoğrafı üzerinden beraber çalışarak takılarının tüm yapım aşamalarına dahil ediliyoruz."

Temmuz 2013 - Turkishtime